2018-12-06 / Neighbors

Honor Roll

Thornton Academy, first quarter

Seniors

First honors: Giorgio Amati, Megan Bainbridge, Ivy Beals, Jaida Beaulieu, Jenica Botting, Anna Bruner, Luke Chessie, Marcus Cobleigh, Veronika Colombo, Cameron Cross, Jenna Danler, Orion DeLima, Anna DiMatteo, Emily Dion, Katrin Dumont, Annie Duong, Eden Fuhrmann, Caitlin Gamblin, Yike Gao, Penelope Giorgi, Mary Halle, Emily Hand, Tianshu He, Levi Hershey, Julia Hildebrand, Danh Ho, Tuan Truong Anh Hoang, Kaleigh Hunter, Peng Jiang, Matthew Kolessar Wright, Alyson LaBrecque, Jacob Lamontagne, Morgan LeBlanc, Shen Liang, Arianna Libby, Zhe Liu, Maria Lucas, Brendon McDonald, Logan McKenzie, Fanze Meng, Binh Cong Nguyen, Hunter Penley, Cordelia Perry, Kailey Poirier, Abigail Pomerleau, Desiree Prejean, Tobias Pydych, Youlin Qu, Darien Quinones, Jacob Repucci, Caleb Richard, Shannon Roche, KatieMarie Roy, Valentina Scarlata, Cameron Schaffer, Molly Scott, Cameron Seymour, Pavel Sherstyuk, Lauren Smith, Timothy Smith, Bridget Stephenson, Mary Steward, Andrew Straffin, Owen Thurm, Christopher Toshach, Grace Toshach, Khiem Trong Truong, Megan Walsh, Sarah Whitney, Autumn Wormwood, Deixi Yuen Yue Wu Lee, Zhikang Xie, Virag Zengo, Yuan Long Zhang and Yuejun Zhou.

Second honors: Junmo Ahn, Katherine Arsenault, Raine Bagudu, Fredrik Boersheim, Matthew Boutin, Ashlyn Bowie, Anthony Bracamonte, Virginia Bradford, Colten Brown, Nicholas Burton, Jennifer Campbell, John Cannon, Kevin Cano Flor, Binh Pham Thanh Cao, Ngoc Thi Bich Cao, Hector Centeno Bazan, Brianna Charron, Yihan Chen, Calvin Christoforo, Emma Cianchette, Lee Coffin, Brett Collard, Dominic Dadiego, Nam Dao, Grant Dow, Jonathan Dube, ZvĀ©lie El Hassouni-Sarazin, Alyssa Falton, Halle Farnsworth, Gabriele Ferraina, Laura Fortier, Alex Fournier, Ashley Gaines, Tiffany Garland, Robert Gawronski Jr., Athanasios Gikas, Allie Gross, Jean-Philippe Guillerault, Benjamin Ham, Nolan Hayward, Xiaochan He, Elise Hebert, Trista Hebert, Landon Heidrich, Catherine Henaire, Tuong Chuc Hoang, George Horvat, Ryan Houdlette, Olivia Howe, Francesca Hoyt, Emily Ireland, Zainab Jabor, Tegan Jackson, Keeva Jacques, Vanessa Johnson, Christopher Jordan, Nathan Kalinyak, Victoria Labbe, Craig LaBreck Jr, Caleb Lacroix, Alexander Lafortune, Caroline Leary, Thomas Levasseur, Wenying Li, You Li, Xinhui Lin, Haoqin Liu, Ethan Logan, Justin Logan, Ada Loo, Samuel Lufkin, Felix Machacek, Derek Madore, Richard Martin, Tecla Maserati, Eric McCallum, Nicholas McClellan, Aidan McGrathConwell, Daniel McLeer, Julie Meikle, Sabria Merrifield, Sophia Merrifield, Saruul Munkh-Erdene, Emily Murray, Elise Nason, Jacob Nason, Hector Nava Vilchis, Kien Huu Nguyen, Hannah Niles, Shawn Nolette, Travis Nolette, Theresa Orlandella, Thomas Palmer II, Dakota Paradis, Taylor Parsons, Sara Pasquino, Ean Patry, Makaila Paul, Gabriel Paulin, Alvaro Piergili De Escalada, Gabriella Poulin, Ryan Proctor, Tingting Qi, Caitlin Quattrochio, Caroline Riley, Benjamin Roberts, Qifeng Ruan, Ashley SalgueroGonzalez, Aaron Sands, Patrick Sawyer, Kaitlin Sewell, Mary Rose Sferes, Preetica Sharma, Cassidy Silva, Steffen Stoutenburg, Aiying Sun, Lumeng Sun, Zhimin Sun, Henry Sylvester, Shuwen Tang, Gavin Tanis, Aislinn Travis, Ethan Tsomides, Emma Tully, Colby Vachon, Madeline Vaughan, Ximena Vazquez Perez, Maxwell Vickery, Jordan Wilson, Erika Wormwood, Hongyi Wu, Minglong Wu, Deiby Kaki Wu Lee, Dingheng Yan, Runjie Yang, Xinyi Yang, Zixin Yang and Delaney Ziegman.

Third honors: Lindsay Armstrong, Eli Arsenault, Kyle Beaulieu, Chantal Biggar, Troy Camire, Juliana Cardullo, Sarah Casey, William Chapman, Kayla Cloutier, Anastasia Colomb, Andrew Cote, Steven Courchene, Carlotta De Cesaris, Logan deGuzman, Logan Delano, Evan Dickson, Hannah Fortier, Ashton Glidden, Neely Graffam, Taj Hjort, Pui Hang Ho, Aviana Hunter, Lucas Judice, Anna Karchov, Sarah Kenney, Kylie Lavallee, Zachary Lehigh, Miles McLellan, Jason Montano, Soledad Munoz Badia, Brianna Paul, Trinity Phillips, Noah Poulin, Mariam Rasheed, Rylee Roberge, Chance Rodriguez, Daria Sabirova, Nicolas Santos Pereira, Travis Snyder, Kyle Stubinski, Anh Minh Thai, Elizabeth Toshach, Samantha Twombly, Thomas Wermenchuk, Garon Woods, Peiqi Xu, Shiyu Yang, Guodong Zheng and Jian Zou.

Juniors

First honors: Mattia Apice, Caleb Aportria, Julien BaileyCottle, Amanda Bogardus, Owen Boissonneault, Lauren Burke, Christina Casvikes, Alizabeth Conant, Cameron Cote, Deanna Curit, Meghan Cyr, Amelia Danehy, WenYuan Du, Christina Duggan, Caden Falardeau, Emma Gosselin, Logan Harkins, Shelby Heiman, Jacob Johnston, Evelyn Kellum, Hannah Kirk, Jade Kruczek, Lindsay LaBrecque, Samuel Lamontagne, Ngoc Bao Le, Kotryna Malevskyte, Olivia Montoya, Gabrielle Nadeau, Grace Nason, Anh Quynh Nguyen, Duong Nguyen, Armand Ouellette, Michelle Patterson, Cole Paulin, Maris Podgurski, Corinne Riddle-Pinkham, Jamison Smalley, Mia Taranko, Gabriella Thompson, Luc Thorington, Leon Vadala, Kristi Walton, Tanner Weeks, Sarah Whitcomb, Sophie Whiting, Wenqing Zhang, Zhaocheng Zhong and Shibo Zhou.

Second honors: Gabriel Adams, Kristina Arabatzis, Isabelle Armstrong, Joshua Ayotte, Gaia Ayres, Matthew Balfour, Annika Bassett, Christopher Bearden, Alyanna Beaudoin, Madyson Belanger, Brianna Berube, Sierra Beyea, Colby Bolduc, Jaigan Boudreau, Ares Bourque, Madison Brown, Maranda Burnham, Kayla Burns, Jack Burton, Cole Byars, Annel Camacho Gongora, Rebecca Caron, Michael Charles, Junhe Chen, Yuk Tat Cheng, Allison Cloutier, Noelle Conlon, Hailey Cooper, Jennilynne Cote, Bradley Cruver, Delainey Curit, Ian Cyr, Nicole Cyr, Nash Davies, Rayssa DeMoraes, Kieya Dion, Xinyu Dong, Alyssa Doughty, Keyan Du, Gillian Dube, Isabella Dube, Nathan Ellis, Jaden Gagne, Vanessa Garnik, Kobe Gaudette, Dominic Green, Hao Yang Guan, Carter Haller, Lauren Ham, Colby Hanscom, Grace Harbour, Samuel Haslam, Emily Heggeman, Nicole Henry, Altanzul Hersom, Vy Hjort, Eve Holbrook, Emma Holley, Delsin Holsinger, Youran Huang, Meagan Huard, Colby Hutchins, Nicole Huynh, Deanna Ivanov, Julia Ivanov, Maija Jaakkola, Delaney Jenkins, Ellie Judice, Ona Jurkeviciute, Myungjun Kwak, Olivia Lambert, Yang Li, Yuanyu Li, Shijun Liu, Xinyi Liu, Daniel Loomis, Amy MacDonald, Alec McAlary, Sara McCallum, Magdalene Meek, Breanna Melanson, Brooke Meserve, Jacob Mesley, Madeleine Metcalf, Sophia Meyer, Julia Michaud, Ignacio Morales Bueno, Jillian Murphy, Grace Nadeau, Liam Nash, Fayth Nedeau, Dylan Nguyen, Hung Nguyen, Rossy Nguyen, Madison Norberg, Tylar Nutting, Olivia Paradis, Jihyeon Park, Danica Peaslee, Maximiliano Pelayo Soto, Ryan Penney, Alexis Petit, McKenna Picard, Stephen Picard, William Pierson, Devin Pike, Kayla Pinet, Emma Pinette, Jack Pyzynski, Chenghan Qin, Tongxi Qin, Parker Redlon, Emily Reny, Joseph Reny, Benjamin Rickards, Robert Roberts, Jack Rogers, Liliana Sapiel-Bobadilla, Lilly Shaw, Victoria Silva, Maxamus Spaulding, Sophie Speed, Gillian Stevens, Alexis Stone, Tingxuan Sun, Tyler Swan, Amirise Tarbox, Grace Tillotson, Ashley Tillson, Brandon Tjandra, Peyton Townsend, Duong Anh Tran, Miriam Turnidge, Victoria Underwood, Alison Violette, Hailey Walls, Mayu Watanabe, William Watt, Sawyer Wirsing, Elizabeth Wise, Hugo Wolf Grande, Joshua Wormwood, Huanzhang Xia, Zhecheng Xiang, Guoqing Yan, Han Zhang, Xinqing Zheng and Zixin Zheng.

Third honors: Christopher Balzano, Michael Basile, Gabrielle Belanger, Spencer Bergeron, Ruth Bishop, Joao Pedro Bueno Do Prado De Castro Neves, Olivia Burr, Jialong Chen, Anthony Clough, Rylie Curran, Patrick Cyr, Gregory Davis, Isaiah Dennison, Hayley Desjardins, Dawson Desrosiers, Kaleel Fakory, Brady Forbes, Dane Giguere, Sadie Gray, Destiny Keohan, Jayde LaBelle, Lily Lacasse, Ngoc Bao Lam, Collen Lambert, Zachary Lapierre, Aaron Ching Man Lee, Anjelika Lee, Tanner Lynn, Rileigh Maynes, Spencer Morgan, Austin Morin, Khai Nguyen, Isaac Ofielu, Drew Paquette, Bryn Pecora, Ana Pilioglos, Hannah Repucci, Stephanie Sanborn, Alexis Sanders, Chantel Smith, Javier Soler Miguel- Romero, Yifan Song, Joshua Stanvitch, Lily Stark, Lam Ngoc Thi Tran, Eli Wright and Delun Xu.

Sophomores

First honors: Zara Boss, Josiah Bradford, Sydney Bridges, Sydney Brown, Emily Cairns, Annie Chapman, Hayden Combes, Sean Cosgrove, Elliot Coulombe Woznica, Sarah Dill, Liam Doran, Amalia Doughty, Marcel Dubois, Lily Durgan, Sophia Elliopulos, Isabelle Galetto, Nolan Green, Olivia Hand, Collin Heidrich, Andrew Horvat, Isabella Kalinyak, Mitchell Labbe, Lela Lee, Immanuel Libby, Claire Loeser, Austin Macomber, Aella Mahony, Kevin McCarron, Megan Montoya, Tenley Murphy, Esther Ofielu, Julia Pisani, Grace Rocheleau, Miranda Silva, Agata Sloniewska, Hazel Stoddard, Ella Toppen, Jingqi Tu, Julia Violette, Weile Wang, Ethan Waterhouse, Mingzhi Xu, Shun Yao and Gexuan Zhu.

Second honors: Holiday Adams, Skylar Adjutant, Courtney Amadon, Christine Baker, Madeline Barron Morse, Samuel Basile, Paige Beaudoin, Faith Beaulieu, Kylie Bedard, Morgan Binette, Sarah Bouley, Elizabeth Bove, Sandra Bragg, Connor Brewer, Abigail Brown, Eben Browne, An Thanh Cao, Jiaheng Cao, Ava Cariddi, Liangyu Cheng, Adam Chern, Vladislav Chernov, Ryan Clark, Taylor Cormier, Ellis Cotsis, Grace Courtney, Zuhayr Dadabhai, Amy Dang, Hayley Danler, Eliza Delano, Marley Demers, Omar Diaz Sobrino, Casey Donovan, Isaac Dostal, Mikayla Dumas, Emily Elie, Mason Faulkner, Samantha Fickett, Barry Flynn, Calley Forbes, Maja Fournier, Caitlin Gaines, Hailey Gallant, Zhi Geng, Lindsay Gilbert, Adam Giroux, Morgan Goodwin, Adam Gordon, Amanda Grant, Stefania Grobelna, Henry Gustafson, Alex Hall, Emma Heatley, Emily Hedegard, Monserratt Hernandez Gonzalez, Rachel Hershey, Chad Hill, Chance Hill, Julien Holmes, Emma Horton, Zachary Howe, Ella Hutchins, Nathan Hyde, Alana Ireland, Mary Jalbert, Michael Jordan, Jakob Kimball, Madison Kleeberg, Tristan LaBranche, Jack Lausier, Jacob Laverriere, Nicholas Lea, Ethan Lee, Katherine Leet-Ballard, Nellie Lennon, Cody LeSieur, Abigail Lester, Abigayle Levine, Amaya Libby, Ryan Littlefield, Jacob Lowe, Karla Lozano, Cole Luiggi, Phuc Hoang Ly, Hannah Macomber, Madison Marquis, Quinn McCollum, Lindsey McFarland, Darrion McLaskey, Grace Mears, Kaleigh Miller, Abigail Miner, Sara Montano, Ryan Murray, Teighan Parsons, Brinn Pelletier, Caleb Pelletier, Guinevere Pelletier, Kirstyn Perry, Charles Petersen, Rachel Poulin, Gavin Presby, Andrew Robinson, Danylo Rybtsov, Amir Seidakhmetov, Vishal Sharma, Alannah Shevenell, Ryan Siepmann, Taylor Simmons, Lane Soucy, Annalise Spaulding, Brendan Stephens, Ari Stillman, Zach Stillman, Jewel Sylvia, Daniel Tarbox, Grace Thibodeau, Madison Tracy, Anhthu Tran, Dinh Kien Tran, Khoa Dang Tran, Kathryn Twombly, Madison Vachon, Colton Vela, Pearl Vickery, Madeleine Walsh, Jenna Webb, Rachel Wengland, Isabella White, Allison Wormwood and Lydia Zuke.

Third honors: Sabrina Alvarez, Dylan Andrews, Dylan Baker, James Berube, Jordan Biggs, Amy Blanchard, Delia Boucher, Aliyah Bureau, Samuel Caito, Boyu Chen, Xuange Chen, Rowan Collins, Ronan Daley, Silas Delano, Azariah Dennison, Kathryn Donovan, Olivia Dufour, Julia Dussault, Ryan Fischer, Seth Fournier, Gabriel Frausto, Constantine Gikas, Caleb Glaude, Duncan Green, Dylan Griffin, Emilia Gulledge, Victoria Hannah, Anthony Harmon, Fatimatulzahraa Hasan, Rachel Hill, Qi Hu, Payton Jones, Elizaveta Kondratiuk, Nicholas Koonce, Nicole Lacaillade, Mariah Lambert, Aaron Leary, Jacob Lessard, Vincent Lin, Haley Litvinchyk, Tonghua Liu, Hannah Lizotte, Maya MacDonald, Johnny Meas, Ava Menard, Alexis Moore, Kristen Moulton, Phuong Lam Nguyen, Nikolina Nikolic, Daria Okolysheva, Toby Ouellette, Ryan Pendleton, Sydney Purcell, Jianbo Qi, Haleigh Russell, Kendall Schnathmann, Liam Scott, Bryce Toppan, Eduar Vasquez, Chloe Waddington, Jacob Whitney, Yaoyu Wu and Yubin Zhao.

Freshmen

First honors: Caleb Adams, Reese Ahearn, Margaret Archibald, William Barry, Bryan Benson, Colby Bilodeau, Colin Binette, Cooper Boucher, Cody Bowker, Michael Burns, Ellen Causey, Dingqi Chen, Benjamin Cobb, Kristen Costa, Roman Crossetti, Madeline Darigan, Abrial Davis, Deven Dean, Ronan Flynn, Anna Fomichenko, Abigail Fox, Savannah Hunter, Carter Illingworth, Anthony Jones, Norah Lennon, Rachel LeProhon, Wyatt Light, Kelvin Lin, Lydia Maxcy, Max Meserve, Molly Nguyen, Dylan Nutting, Laura Ouellette, Paris Parker, Kyle Pelletier, Katharine Poulin, Jordyn Prejean, Dante Reali, Kaitlyn Rodriguez, Christian Schaffer, Joshua Sewell, Nicholas Sherman, Kayleigh Smith, Grace Sommer, Elise Soucy, Kyle Stuart, Logan Stubinski, Dongchang Tong, Elizabeth Turnidge, Jonathan Umel, Zander Unger, Alan Verreault and Kaitlyn Walsh.

Second honors: Wyatt Adams, Dylan Anderson, Caitlyn Andrade, Meagan Arsenault, Kayley Auger, Marie Balfour, Cameron Beaudoin, Taylor Beaulieu, Nathaniel Bergeron, Seth Beyea, Conner Boisvert, Kaitlyn Boucher, Blaine Buda, Kevin Butts, Emma Byars, Henry Cabrera, Rodrigo Calderon Sancristobal, Nhat Thanh Cao, Sammi Chen, Gavin Cloutier, Naleah Cobleigh, Breece Cote, Jack Cote, Autumn Coulombe, Dominik Daigle, Maurice Damon, Jaclyn Davies, Ezra Davis, Maddison Desjardins, Lilly DesRoberts, Simon DiMatteo, Grace Doyle, Olivia Dyer, Alicia Ellis, Victoria Ellis, Grace Fitzpatrick, Liam Fogarty, Mikas Freeman, Ryan Fuhrmann, Carter Gagne, Cloe Gagnon, Isabella Garvilles, Diego Gonzalez Zapian, Ryan Halle, Sydney Haller, Inga Hallett, Bella Hankston, Grady Hanscom, Madison Hawkins, Durand Heatley, Jordan Hebert, Aidan Hieger, Paige Hodgdon, Grace Hooper, Zeppelin Hufton, Abbas Jabor, Webber Jarvis, Bifan Jiang, Mia-Claire Kezal, Jacob Kingdon, Skye Kirby, Owen Labonte, Elyas Ladid, Kassidy Laflamme, Jenna Lagasse, Haley Lamb, Jenna LaVallee, Derek Laverriere, Adam Lazarcik, Ava Leary, Hannah Leavitt, Lauren LeBlanc, Lily LeBlanc, Mary Lemoine, Nathan Lilly, Bailey Littlefield, Ava Macisso, Summer Mackell, Mason McElhinney, Megan Melanson, Cole Michaud, Alexis Milem, Katelyn Munro, Maria Nason, Scout Nasse, Taylor Nelson, Samantha Ney, Kailan Pan, Michael Pinette, Ethan Raybine, Ethan Repucci, Jakob Richard, Emily Riche, Liam Robbins, Rodrigo Rubio Gomez, Cody Ruff, Kyle Sawyer, Paul Solomon, Sophia St. John, Marie Stepp, Griffin Stolp, Kiera Stoutenburg, Riley Sullivan, Pavel Tarpy, Emma Townsend, Maya Trahan, Jaclyn Vanderhoof, Grace Veroneau, Tanner Walsh, Jaden Watson, Nigel Webber- Bergeron, Ethan Wickham, Colby Wise and Jianer Xuan.

Third honors: Allison Arsenault, Manuel Barbachano, Preston Baumann, Logan Beaulieu, Lacie Bedard, Brett Chenard, Damion Clemens, Aiden Cole, Katelynn Cotsis, Nicholas DeLeo, Olivia Desrosiers, Bryce Erickson, Kayla Faucher, Camden Fecteau, Justin Gilbert, Allan Jewett, Ethan Leach, Vlad Leach, Jaeli MacDonald, Ayanna Mayo, Tyler Menard, Gauge Milbury, Lawrence Morris, Alexis Mullen, Bryant Nsengiyumva, Elaina Paquette, Mya Paul, Mason Paulin, Grace Poirier, Tralee Pomerleau, Sydney Ridolfi, Finnegan Robinson, Izabela Roughton, Izayah Rush, Marieanna Schultz-Aboujaoude, Jacob Shaw, Christopher Simard, Braden Suey, Paiten Sulikowski, Caden Verville, Serena Volk, Cayden Ward, Ella Weaver, Austin Wormwood, Makenna Young and Hao Yuan.

Return to top